



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.75 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Height | 1.5 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 4 |
| Output Current | 8 mA |
| Number of Circuits | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Turn-On Delay Time | 12.3 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Propagation Delay | 7.9 ns |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Logic Function | AND |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Gates | 4 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Schedule B | 8542390000 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Logic Family | 74VHCT |
| Logic Level - Low | 0.8 V |
| Logic Level - High | 2 V |
Stock: 1762
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21886
Ext.Price$0.21886
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21886 | $0.21886 |
| 10 | $0.15303 | $1.53030 |
| 50 | $0.13437 | $6.71850 |
| 100 | $0.11798 | $11.79800 |
| 500 | $0.10344 | $51.72000 |
| 1000 | $0.09917 | $99.17000 |
| 3000 | $0.09254 | $277.62000 |
| 5000 | $0.08635 | $431.75000 |
